HBŽ-Kanton 10

Broj uposlenih porastao za 274, broj neuposlenih smanjen za 534

Vlada Hercegbosanske županije razmatrala je godišnje Izvješće o radu i pregledu materijalno-financijskog poslovanja Zavoda za upošljavanje, u kojem se navodi kako je u toj županiji porastao broja zaposlenih, dok je broja nezaposlenih pao.

U 2016. godini na području HBŽ-a bilo je 9627 uposlenih, što je za 274 osobe više u odnosu na prethodnu godinu. Evidentirano je i 8738 neuposlenih, što je pad od 534 u odnosu na stanje krajem 2015. godine.

Vlada HBŽ-a je zaključila kako je jedan od razloga pada broja neuposlenih odlazak mladih ljudi na rad u druge zemlje, čak i onih koji su imali zaposlenje, priopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade HBŽ-a.

Gledano po općinama najviše neuposlenih osoba i dalje je u općini Livno 3938, zatim slijede Tomislavgrad 2442, Drvar 1158, Glamoč 537, Kupres 360 i Bosansko Grahovo s 303 neuposlene osobe.

U 2016. godini s evidencije neuposlenih brisane su 2832 osobe, dijelom zahvaljujući primjeni Pravilnika o evidenciji u oblasti zapošljavanja, kao i provedbi Programa registriranja neuposlenih osoba u Federaciji BiH, iz čega je vidljivo da je ostvarena intenzivnija suradnja s Poreznom upravom FBiH, Federalnim zavodom za mirovinsko-invalidsko osiguranje, obrazovnim i drugim institucijama.

Prihodi i primitci Zavoda za upošljavanje Hercegbosanske županije u 2016. godini iznosili su 2,75 milijuna maraka, dok su rashodi i izdatci iznosili 2,45 milijuna maraka.

Vlada HBŽ-a na današnjoj je sjednica razmatala Financijski plan Zavoda za upošljavanje Hercegbosanske županije za 2017. godinu koji će biti upućen u skupštinsku proceduru.

Ukupni planirani prihodi Zavoda za upošljavanje Hercegbosanske županije za 2017. godinu iznose 3,48 milijuna maraka, dok su planirani rashodi istovjetni planiranim prihodima.

Županijska je Vlada razmatrala plan prihoda i rashoda Zavoda za zdravstveno osiguranje Hercegbosanske županije za 2017. godinu.

Ukupni planirani prihodi i primitci tog Zavoda u 2017. godini iznose 28,41 milijun maraka, a u istom iznosu planirani su i ukupni rashodi i izdatci.

Među ostalim, rashodi za financiranje neposredne zdravstvene zaštite planirani su u ukupnom
iznosu od 19,07 milijuna maraka, a rashodi za financiranje tercijarne zdravstvene zaštite planirani su u ukupnom iznosu od 3,95 milijuna maraka.

Izvor: bljesak.info