Naša podrška

PODRŠKA SINDIKATU TVORNICE KABELA TOMISLAVGRAD (2013.)

Radnik je ključni resurs u proizvodnji

Ovim putem, Koalicija za bolju zaštitu radničkih prava daje punu podršku Sindikatu Tvornice kabela Tomislavgrad u nastojanju da se što prije riješi pitanje otpuštanja 50 radnika. Ovim putem apeliramo na vlasnika, rukovodstvo zajedno s upraviteljem, da zajedno s radnicima i sindikatom nađu rješenje, koje će zadovoljiti obje strane. Također želimo upozoriti općinske i županijske vlasti na ozbiljnost same situacije, kako u tvornici, tako i na području cijele županije. Mjerodnavni moraju biti svjesni da 50 novih nezaposlenih je ogroman broj, pogotovo iz jednog od malobrojnih proizvodnih pogona na prostoru županije.

Podsjetimo, još prije Nove godine, radnici Tvornice kabela iz Tomislavgrada su dobili nesvakidašnju čestitku, kada im je iz uprave tvornice priopćeno da je 50 radnika višak, i to samo iz prozvodnje a nitko iz administracije. Zatim su uslijedili odlasci na „godišnji odmor“, na koji su radnici bili primorani. Sindikat TKT je odlučio tomu stati na kraj. Pomoć, razumijevanje i privremeno rješenje su pokušali pronaći kroz razgovore sa čelnim ljudima u samoj tvornici, Županiji i Općini. Pomoć s bilo koje strane je izostalo. Stoga smatramo da je samim tim ova situacija još alarmantnija.

Sindikat TKT je više puta istupio u medije i samim tim pokušao objasniti ozbiljnost same situacije u kojoj se nalaze radnici koji ostaju doslovno bez budućnosti, kao i tvornica, koja je osnovana prije 30-tak godina. Radnici su se odlučili da krenu u štrajk 15.02.2013., da i na taj način pokušaju doći do svojih radničkih odnosno ljudskih prava. „Išli smo kod direktora koji uopće nije htio ni čuti za naše zahtjeve, niti pregovarati o njima. Naprotiv, kaže da je štrajk nelegalan, te nam prijeti tužbom“, izjavio je predsjednik Sindikata TKT-a, Ivan Dilber. Prvi zahtjev sindikata je da se vrate na posao svi radnici koji su iznenada dobili rješenja za godišnji odmor. Dilber je naglasio da ukoliko su neki radnici uistinu tešnološki višak, onda se prema njima treba postupiti prema zakonu, odnosno ponuditi primjerene otpremnine. Također, bitno je da se već male plaće ne umanjuju, da se doprinosi isplaćuju po zakonu, te da se nad radnicima ne vrši mobbing, odnosno zastrašivanje prijetnjama otkazom za najmanju sitnicu.

„Mi smatramo da naša Tvornica kabela može dobro raditi i solidno poslovati, a mi svi želimo raditi, samo da nam se daju normalni uvjeti za rad . Ne samo da ovdje svoj kruh može zarađivati 200 radnika, nego i 400, ako se stvore uvijeti!“ kazao je predsjednik Sindikata TKT-a, Ivan Dilber.

Koalicija za bolju zaštitu radničkih prava ima 77 članova koji predstavljaju sindikate i nevladine organizacije iz četiri kantona/županije jugozapadne Bosne i Hercegovine te zajedno, solidarno, rade na jačanju uloge sindikata u zaštiti i unaprjeđenju prava radnika.

5 гривен24option review scamрезина купить украинауслуги оптимизация продвижение…stockpairпрограммараскрутка нового сайта