USK-Kanton 1

Predsjednik sindikata primio novogodišnju “čestitku” od načelnika Bosanske Krupe

Elvir Mulalić, predsjednik Samostalnog sindikata vatrogasaca USK, primio je novi ugovor o radu na potpis kojim se raspoređuje na drugo manje plaćeno radno mjesto kao nagradu za aktivno djelovanje sindikata u zaštiti prava vatrogasaca

Samostalni sindikat vatrogasaca USK je u protekloj 2014. godini dosta toga odradio; pokrenuo je kampanju zagovaranja za zaštitu prava vatrogasaca u skladu s relevantnim zakonima te za uređenje statusa samoga sindikata u odnosu na Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudske vlasti i javnim ustanovama FBIH. S tim u vezi, sindikat je pokrenuo i kampanju za osnivanje federalnog sindikata vatrogasaca. Sindikat je ostvario uspješnu suradnju s nevladinim sektorom te postao članom i to aktivnim članom Koalicije za bolju zaštitu radničkih prava, neformalna mreža od preko 90 sindikata i nevladinih organizacija koja zajedničkim djelovanjem doprinosi jačanju sindikata i poštivanju prava radnika.

Usto su aktivnosti sindikata početkom 11. mjeseca dovela do izjašnjenja Vlade Federacije BiH na sjednici u Sarajevu davanjem autentičnog tumačenja člana 114. stav 1. Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu kojim je jasno naglašeno i napisano da naknada za posebne uvjete rada zbog težine i prirode posla i odgovornosti za obavljanje poslova vatrogastva “nema za cilj” da isključi naknade za noćni rad, prekovremeni rad, rad u neradne dane i rad na praznik. Pobjeda zakona i vatrogasaca!

Kao javno lice Samostalnog sindikata vatrogasaca USK, Elviru Mulaliću je u ovom prazničkom periodu, kao novogodišnja čestitka, uručen novi ugovor o radu kojim se kažnjava za svoj sindikalni aktivizam. Raspoređuje se van Službe za civilnu i protupožarnu zaštitu na administrativno-pomoćno radno mjesto koje nema veze s njegovim kvalifikacijama kao vatrogasca, s manjom plaćom bez beneficiranog radnog staža, bez prava na dodatak po osnovu uvjeta rada kao vatrogasaca, dakle bez svih zakonom garantiranih beneficija za koje se borio kao sindikalaca i koje su potvrđene kao pravo vatrogasaca od strane Vlade FBiH.

Štoviše, ovim premještajem se narušava funkcionalnost jedne od četiri smjene, u vatrogasnoj jedinici, jer istoj nedostaje  lica s ispitom rukovodioca akcije gašenja požara.

U cilju zaštite Elvira Mulalića, kao javnog lica Samostalnog sindikata vatrogasaca USK, o novo nastaloj situaciji ćemo obavijestiti sve relevantne institucije i organizacije u zemlji kao i iskoristiti sve zakonske mehanizme u cilju zaštite od diskriminacije.

Zahtijevamo od načelnika Bosanske Krupe, Armina Halitovića, da povuće ovu sramotnu odluku o premještanju iskusnog vatrogasca i aktivnog sindikalca s radnog mjesta vatrogasca.

translate to danishhomesламинат на кухню купитьhomes for sale in south beach floridaкисти Smokyвзломанные игры на androidсайт