Naša podrška

RADNICI RADIO LIVNA SU BITNI! (2013.)

30. travnja 2013. godine, na sjednici Općinskog vijeća Livno, u javnost je izišao Sindikat JP „RTV Livno“ svojim priopćenjem, u kojem su se obratili načelniku Općine Livno, Luki Čelanu, te vijećnicima OV Livno.

Kroz 33 godine rada JP „Radio Livno“, javnosti Livna ali i cijele HBŽ, bio je poznat u narodu po naklonjenosti rukovodećim strukturama. Radnici su cijelo vrijeme ostajali po strani, te su odlučili to promijeniti.

19. studenog 2012. godine radnici Radio Livna dragovoljno pristupaju Sindikatu grafičkih, izdavačkih i medijskih radnika BiH sa sjedištem u Sarajevu, sa ciljem zaštite radničkih prava. Na već spomenutoj sjednici OV-a, obratili su se svome osnivaču, Općini Livno, ali i građanstvu, jer Radio Livno je radio svih građana, te bi trebao djelovati kao neovisni servis za informiranje i zabavu svih građana u općini i županiji.

Ovim putem Koalicija za bolju zaštitu radničkih prava koja broji 77 članova, koju predstavljaju sindikati iz javnog i privatnog sektora, nevladine organizacije, te udruženja radnika iz 4 županije/kantona (USK, HBŽ, ŽZH i HNK/Ž) daje punu potporu Sindikatu JP „Radio Livno“, te apelira na osnivača da reagira na zahtjeve djelatnika, za koje vjerujemo da će nakon izlaska u javnost ponovno biti izloženi još većim izravnim i neizravnim pritiscima od strane nadređenih. Koalicija za bolju zaštitu radničkih prava smatra da ne smije ponovno doći do kršenja temeljnih ljudskih prava i sloboda, a to se prije svega odnosi na pristojne uvijete rada i zaustavljanje mobbinga nad djelatnicima.

Sindikat je naveo sljedeće probleme, koji onemogućavaju djelatnicima normalne uvijete rada:

Odnosa između OV-a Livno, Radio Livna i Narodnog sveučilišta u poznatom slučaju plaćanja zakupnine. Sindikatu nije jasno zašto su godinama plaćali zakupninu neuvjetnih prostorija drugom javnom poduzeću čiji je također osnivač Općina Livno.

Sindikat se pita zašto se ne provodi Odluka Nadzornog odbora Radio Livna od 17.10.2012. godine, kojom se prekida radni odnos s urednikom Josipom Ćurićem (zbog dvomjesečnog neopravdanog izostanka sa posla, a za koji je uredno plaćen). Odluka nije potpisana od strane predsjednika Nadzornog odbora Bože Perića, iako ga na to zakon obvezuje i nikada nije provedena u djelo. Sindikat je upoznao vijećnike da je Ćurić primljen na radno mjesto urednika iako nije ispunjavao uvjete natječaja. Od 12. rujna 2012. godine svi djelatnici Radio Livna odbili su bilo kakvu suradnju sa Ćurićem radi neprofesionalnog rada te ponižavajućeg odnosa prema djelatnicima Radio Livna, koje je nazivao mentalno nižim bićima. U svemu tome niti jedan put v.d. direktor Radio Livna, Josip Teklić nije zaštitio djelatnike, niti sankcionirao urednika.

Sindikat se također pita zašto njihov v.d. direktor ima veći koeficijent u odnosu na općinske djelatnike, a ostali djelatnici Radio Livna imaju manji koeficijent u odnosu na općinske djelatnike prema odgovarajućoj stručnoj spremi i godinama radnog staža. Zašto su godinama neravnopravni po tom pitanju?

Tu je i pitanje prostorija Radio Livna. Nove prostorije bi trebale biti u zgradi bivšeg stožera koje je dodijelila Općina, a kojima je potrebno renoviranje i prilagodba radijskim potrebama, već dulje razdoblje čekaju useljenje.  Postoji li mogućnost  da Općina Livno financira osnovnu adaptaciju prostorija, kako bi se djelatnicima omogućili minimalni uvjeti za rad, pita se Sindikat JP „Radio Livno“ .

Uz sve probleme koje navodi sindikat, vjerujemo da djelatnici nisu u mogućnosti vršiti kvalitetno svoj posao, prije svega biti u službi javnosti kao neovisni i informativni servis svih građana. Radio Livno je radio postaja svih građana, jer ga financiraju građani, putem proračuna, putem reklamiranja i korištenja radio usluga. Svaki stanovnik naše općine se mora zapitati što se događa s njihovom radio postajom! Kako očekivati pravovremene informacije, koje prije svega moraju biti točne i objektivne, kada su djelatnici pod stalnim pritiskom a međuljudski odnosi su srozani na najniže moguće grane? Kako očekivati novinarsku slobodu i neovisnost, kada su temeljne ljudske slobode ugrožene?

Za kraj želimo naglasiti da su radnici na Radio Livnu itekako bitni, bitni su za naš radio, našu sredinu, za nas same, te osnivač napokon mora otvoriti oči pred problemima i suočiti se s njima!

Koalicija za bolju zaštitu radničkih prava broji 77 članova koji predstavljaju sindikate i nevladine organizacije s područja 4 županije/kantona (Unsko-Sanske, Hercegovačko-Neretvanske, Hercegbosanske, Zapadnohercegovačke). Formirana je 2010. godine u sklopu projekta Lobiranje za bolju zakonsku zaštitu radničkih prava koji provodi Centar za građansku suradnju iz Livna i Udruga građanki Grahovo iz Bosanskog Grahova.

pre construction in miamibancсравнить цены на смартфоныescort.klполы ламинат укладкамайнкрафтразмещение рекламы на авто

Comments are closed.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.