Naša podrška

Shvatite koliko radnici JKP „Sana“ znače vašem gradu! (2013.)

Koalicija za bolju zaštitu radničkih prava daje punu potporu radnicima JKP „Sana“, koji su 08. 04. 2013. godine krenuli u štrajk, koji je bio zamrznut od septembra prošle godine. Zahtjevi sindikata i radnika JKP „Sana“ su sljedeći: povezivanje radnog staža zaposlenicima u periodu od 2008.-2012. godine; isplata 5 od 11 zarađenih ličnih dohodaka; garancija da će ti dohoci biti isplaćivani mjesec za mjesec; pismeni sporazum o isplati ostalih zarađenih a neisplaćenih plaća, s određenim rokom i dinamikom isplate; nabavka 2 kamiona za odvoz smeća i rješavanje statusa radnika koji rade na gradskim parkinzima, kao i omogućavanje više poslova za uposlenike ovog poduzeća.

U razgovoru s predsjednikom sindikata Nijazom Malikićem, saznajemo kako su svi radnici složni u tome da će se štrajkati dok se ne udovolji njihovim uvjetima te da neće odustati. Uz navedeno, Malkić je kazao da se vrše samo oni radovi koji su predviđeni zakonom, te se oni ne smiju obustavljati, iako i ti radnici koji obavljaju nužne poslove također podržavaju sindikat.

Apeliramo na osnivača, odnosno na samu općinu da udovolji zahtjevima radnika JKP „Sana“, te da pokušaju u dogovoru sa sindikatom pronaći kompromisno rješenje, koje ne bi narušilo same zahtjeve radnika.

Smatramo da općina kao osnivač mora imati na umu koliko komunalno poduzeće znači za cijelu općinu, te da se bez njihovih usluga ne može normalno živjeti i funkcionirati.

Također, ovim putem želimo apelirati na cjelokupno građanstvo i ustanove koje ovise o uslugama komunalnog poduzeća, da imaju razumijevanja za zahtjeve radnika, prije svega zbog činjenice da je zadovoljan radnik i produktivan radnik. Radnici JKP„Sana“ traže ono što je njihovo i zarađeno, te im je nužno pružiti potporu, a to su ponajprije dužni sami građani, jer bez radnika JKP „Sana“ grad bi doslovno bio u kolapsu.

Koalicija za bolju zaštitu radničkih prava broji 77 članova koji predstavljaju sindikate i nevladine organizacije s područja 4 županije/kantona (Unsko-Sanske, Hercegovačko-Neretvanske, Hercegbosanske, Zapadnohercegovačke). Formirana je 2010. godine u sklopu projekta Europske unije koji provodi Centar za građansku suradnju iz Livna i Udruga građanki Grahovo iz Bosanskog Grahova.

новости харькова атн сегодня видеоlenovo ноутбукиоценка интернет рекламыавто рекламаseo этоfreevzlomwebmoney forex brokers