Sindikalci bi danas mogli donijeti odluku o stupanju u generalni štrajk

Savez samostalnih sindikata BiH na današnjoj sjednici Glavnog odbora najvjerovatnije će donijeti odluku o stupanju u generalni štrajk ili odluku o održavanju protesta, saznaje Klix.ba. Takva odluka bit će reakcija na Prijedlog Izmjena i dopuna Zakona o radu koji je Vlada premijera Fadila Novalića odlučila uputiti u parlamentarnu proceduru po hitnom postupku.

Za danas je najavljena sjednica Predsjedništva i Glavnog odbora Saveza samostalnih sindikata na kojoj bi trebao biti zauzet konačan stav o usvajanju Prijedloga Izmjena i dopuna Zakona o radu.

Iz Saveza samostalnih sindikata BiH potvrđeno nam je da će u skladu s operativnim planom biti govora i o mjerama stupanja u generalni štrajk ili održavanju protesta. Kako saznajemo, Savez samostalnih sindikata BiH mogao bi već naredne sedmice krenuti u realizaciju mjera kao odgovor na potez Vlade Federacije BiH.

Zastupnički dom Parlamenta FBiH zasjedat će 26. januara, a na predloženom dnevnom redu nema Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu. No, kako su nam pojasnili iz stručne službe Parlamenta FBiH, zakon se može uvrstiti na dnevni red čak i na samoj sjednici.

Iz Vlade FBiH tvrde da je cilj i što bolja, pravičnija i efikasnija zaštita prava radnika, te olakšavanje i ubrzavanje procesa kolektivnog pregovaranja, onemogućavanje eventualne zloupotrebe radi ostvarivanja ekonomske i socijalne politike u Federaciji BiH, osiguravanje jednakih uvjeta rada i sprečavanje nerealnih utuživanja po osnovu različito reguliranih prava iz radnog odnosa.

Sa druge strane, Savez samostalnih sindikata BiH tvrdi da Vlada FBiH nije konsultovala Sindikat koji je jedan od socijalnih partnera, u vezi sa donošenjem Izmjena i dopuna.

Savez samostalnih sindikata BiH razočaran je činjenicom da “Vlada FBiH sada sebi daje moć da ona utvrđuje najnižu platu, pri čemu dogovorenih 406 KM očigledno vidi kao previše za radnike”.

Preuzeto s klix.ba

как гостоитьbest apartments in miamiкупить диски в украинеsystem lifecycleметоды раскрутки сайтавзломатьтоп 1