Naša podrška

ŠTRAJK BIRA-e : BORBA ZA PUKO PREŽIVLJAVANJE (2013.)

Preko 200 radnika Bihaćke industrije rashladnih aparata- BIRA, stupilo je 8. aprila u generalni štrajk, te ovim putem, Koalicija za bolju zaštitu radničkih prava apelira i zahtjeva od rukovodstva, menadžmenta i većinskog vlasnika tvornice BIRA d. d. Bihać, da udovolji zahtjevima radnika i sindikata. Radnici i sindikat zahtjeva isplatu plaća za januar i februar. Smatramo da je besmisleno da radnici svako malo moraju stupati u štrajk da bi se ispoštovala njihova osnovna radnička prava, prije svega isplata zarađenih plaća. Ponovno naglašavamo da je samo zadovoljan radnik i produktivan radnik. Ukoliko radnici BIRE nastave biti nezadovoljni odnosom većinskog vlasnika i menadžmenta, dolazi do mogućnosti da produktivnost same fabrike dođe u nezavidan položaj a o velikim gubicima da i ne govorimo. Gubeći dobre radnike, fabrika će izgubiti dobro poslovanje.

Odbor sindikalne organizacije BIRE, na sjednici koja je održana 19. 03. 2013. , nakon obavljenih konzultacija sa svim članovima sindikata, kojima su upiti postavljeni putem ankete, donio je Odluku o stupanju zaposlenika BIRE u generalni štrajk. Kako navodi predsjednik sindikata, Omer Balić, razlozi stupanja u štrajk su neredovna isplata plaće, te nepravedan i indolentan odnos menadžmenta i većinskog vlasnika prema sindikatu i zaposlenicima.

Osim neisplate zarađenih plaća, prisutan je i mobbing nad radnicima, pogotovo onima koji su članovi sindikata. Važno je napomenuti da je firma provela anketu u kojoj se traži od stalno zaposlenih radnika da potpišu suglasnost da se žele isključiti iz Sindikata, te suglasnost za smjenu postojećeg Sindikalnog odbora. Napominjemo, ovakav pritisak na radnike je neprihvatljiv, te strogo kažnjiv zakonom.

U slučaju da se ne udovolji zahtjevu sindikata, radnici će započeti štrajk potpunom obustavom rada, osim poslova koji se ne smiju prekidati ni u vrijeme štrajka. Štrajk je započeo u 7 sati u sali restorana Fabrike, a trajati će sve do ispunjenja zahtjeva radnika i sindikata.

Ponovno naglašavamo da radnici BIRA-e, vodstvo sindikata sa svojim članovima ima punu podršku od Koalicije za bolju zaštitu radničkih prava!

Koalicija za bolju zaštitu radničkih prava broji 77 članova koji predstavljaju sindikate i nevladine organizacije s područja 4 županije/kantona (Unsko-Sanske, Hercegovačko-Neretvanske, Hercegbosanske, Zapadnohercegovačke). Formirana je 2010. godine u sklopu projekta Lobiranje za bolju zakonsku zaštitu radničkih prava koji provodi Centar za građansku suradnju iz Livna i Udruga građanki Grahovo iz Bosanskog Grahova.

фото плоapartment for salebest forex binary option brokerдать объявление на авито бесплатнореклама отелясмотридуховный центр возрождение