Završen protest pred zgradom Vlade FBiH, ogorčene radnike “Željezare” niko nije želio saslušati

14:35 Završeni su protesti ogorčenih radnika zeničke “Željezare” koje nije niko želio saslušati u zgradi Vlade FBiH.

Iako su ušli u kabinet premijera Novalića, niko im se nije obratio.

– Niko od njih nema vremena za nas. Mi smo gladni, žedni, frustrirani i naš naredni korak bit će neke radikalnije mjere. Možda ćemo blokirati neke od ulica u Zenici, pa ćemo vidjeti šta nam je dalje činiti – kazao je jedan od radnika Avdija Halilović.

Radnici “Željezare” za stanje u kojem se nalaze krive premijera Novalića i Vladu FBiH “jer se neodgovorno ponašaju prema radnicima”, ali i zato što su izigrali sve prethodne dogovore.

12:00 Predstavnik radnika zeničke “Željezare” Ibrahim Neslanović ušao je na razgovore u kabinet premijera Federacije BiH Fadila Novalića.

Okupljeni radnici poručuju da će samo s premijerom razgovarati, jer su ih svi drugi prevarili.

Pozvali su da se u roku od sedam dana riješe njihovi problemi te u suprotnom najavljuju radikalnije mjere.

Iz Zenice su pred Vladu doputovala tri autobusa radnika, koji poručuju da za sve krive Novalića i Vladu FBiH.

9:04 Pred sjedištem Vlade Federacije BiH u Sarajevu jutros je započeo protest nezadovoljnih radnika zeničke “Željezare”.

– Tražimo nastavak angažiranja radnika u pružanju usluga ishrane za uposlenike kompanije “ArcelorMittal” – kazao je ranije Avdija Halilović, predsjednik Sindikata.

Radnicima “Željezare” duguju se i plaće za cijelu proteklu godinu.

Prema procjenama, manje od polovine, od ukupno oko 340 radnika, moglo bi biti radno angažirano na realiziranju novih poslova kroz usluge ishrane, građevinske operative i drugih radova.

(izvor: avaz.ba)