Bivši radnici sarajevskog aerodroma podnijeli su krivičnu prijavu protiv čelnika ove kompanije nakon što su ostali bez posla odlukom novog direktora Armina Kajmakovića.
Više desetina radnika aerodroma koji su prošlog mjeseca ostali bez posla podnijeli su krivične prijave protiv Kajmakovića, te Alana Bajića i Elvedina Begića, izvršnih direktora za razvoj i saobraćaj sarajevskog aerodroma, saznaje Balkanska istraživačka mreža (BIRN) BiH.
Dvoje radnika, koje je ostalo bez posla, podnijelo je i sudske tužbe protiv direktora aerodroma.
“Tačno je da su dva zaposlenika koja su radila na Međunarodnom aerodromu Sarajevo na određeno vrijeme pokrenuli sudski spor pred Općinskim sudom u Sarajevu zbog prestanka radnog odnosa”, potvrđeno je za BIRN BiH iz sarajevskog aerodroma.
U krivičnoj prijavi i tužbama se navodi da je Kajmaković prošlog mjeseca, kršeći Pravilnik o radu aerodroma i Zakon o javnim preduzećima, prekinuo ugovore dotadašnjim zaposlenim, a umjesto njih uposlio nekadašnje radnike BH Airinesa, koji su se odrekli dugovanja za plaće i doprinose koje je prema njima imala ova bh. zrakoplovna kompanija, koja je na granici stečaja zbog dugovanja, da bi dobili posao na aerodromu.
Iz sarajevskog aerodroma su negirali da je došlo do nepravilnosti, te pojasnili kako je zapošljavanje rezultat zaključaka Vlade Federacije BiH (FBiH).
“Vlada FBiH je zaključcima iz augusta i oktobra 2015. godine naložila aerodromu da u slučajevima u kojima je to moguće popunu radnih mjesta izvrši preraspodjelom i preuzimanjem zaposlenika BH Airlinesa. Sukladno tome, od 1. februara na aerodromu je počelo da radi 26 zaposlenika BH Airlinesa”, pojasnili su iz sarajevskog aerodroma.
U aerodromu su ustvrdili i da su radnici BH Airlinesa zaposleni na neodređeno i bez javnog oglasa, po preporuci Vlade FBiH.
Za razliku od novouposlenih radnika koji su dobili ugovore na neodređeno, kako saznaje BIRN BiH, radnici aerodroma koji su izgubili posao su duži period radili sa ugovorima na određeno vrijeme.
Nakon što je u decembru 2015. smijenjen dotadašnji direktor Ivan Veličan i na mjesto v.d. direktora imenovan Armin Kajmaković, tadašnji radnici aerodroma zatražili su da im se omogući stalno zaposlenje. Kajmaković je zatim tražio mišljenje od Vlade FBiH, koja je odgovorila da, ukoliko ima prostora za nove radnike, treba zaposliti neke od uposlenika BH Airlinesa.
“Vezano za zaključak Vlade FBiH koji se odnosi na preuzimanje zaposlenih radnika iz BH Airlinesa u aerodrom zaključeno je da će to biti izvršeno na neodređeno vrijeme i bez provođenja procedure javnog konkursa”, navodi se o zaključku Vlade FBiH.
Kajmaković je poslušao preporuku iz Vlade i zaposlio 26 bivših uposlenika BH Airlinesa na aerodromu na mjestima na kojima su do tada radili uposlenici sa ugovorom o djelu.
Iz aerodroma, ipak, tvrde da radnici koji su izgubili posao nisu dobili otkaz nego im je prestao radni odnos.
“Zbog moratorija na zapošljavanje iz 2015. godine Vlade FBiH, zaposlenicima koji su imali ugovore o radu na određeno vrijeme nakon isteka ugovora nije postojala mogućnost za produžavanje. Dakle, nije riječ o otkazima, već o prekidu radnog odnosa zbog nemogućnosti produžavanja ugovora o radu”, pojasnili su u aerodromu.
Podršku uposlenicima koji su izgubili posao dao je Samostalni sindikat aerodromskih radnika koji je zatražio da Kajmaković u roku od mjesec dana poništi odluku i radnike vrati na posao. U protivnom, Sindikat je direktoru Kajmakoviću kazao da će protiv njega biti pokrenuta tužba.
Tekst u potpunosti preuzet s BIRN-Justice Report