Vlada Federacije ozbiljno se uhvatila u koštac sa godinama zapostavljenim problemom uvezivanja radnog staža. Utvrđen je prednacrt tog dokumenta. No, Ekonomsko-socijalno vijeće Federacije, kao i Savez samostalnih sindikata imaju ozbiljne primjedbe, pa će taj prednacrt, prije nego što se nađe pred parlamentarcima, na doradu. Za to vrijeme ćemo i dalje svjedočiti radničkim prosvjedima i zahtjevima za osiguravanje prava na zarađene mirovine.
Tisuće su priča radnika sa stečenim ali, zbog neuplaćenih doprinosa, ne i ostvarenim pravom na mirovinu. U Savezu sindikata procjenjuju da je u ovoj situaciji njih oko 60.000 kojima nije uvezano 800.000 godina staža. Za to vrijeme političari sa uplaćenim doprinosima odlaze u mirovinu, no s paušalima ostaju u zastupničkim klupama, a brojni bivši nositelji funkcija na svim razinama vlasti obilato koriste privilegije.
Sindikati upozoravaju – ova kategorija radnika je svojevrsna tempirana socijalna bomba koja svakog trenutka može eksplodirati.
“Onog trenutka kada oni više ne budu imali šta da izgube – definitivno će biti jako teško predvdjeti ono što će se događati, a takvih događanja će u budućnosti sigurno biti”, poručuje Kenan Mujkanović, predsjednik Odbora za praćenje propisa i sumiranje javnih rasprava SSS BiH.
Obespravljeni radnici, ali i opustošeni mirovinski fond je problem koji se godina gura pod tepih, zakonske obaveze jednako su zanemarivali poslodavci u realnom sektoru kao i u javnim ustanova, poduzećima i institucijama.
Kako kaže Suad Osmanagić, savjetnik federalnog premijera, dvije trećine tog duga su institucije: “Mi moramo to urediti sada jednim setom zakona, institucije će morati uplatiti te doprinose – to ne može nitko uvezati ni oprostititi”.
Interresorna Vladina komisija priprema set propisa kojima bi ovaj, bez sumnje, veliki društevni problem trebao biti sistemski riješen. Sindikati traže da ta rješenja budu jedinstvena za sve radnike, neovisno od struture kapitala poslodavca.
Procjenjuje se da su obračunati, a neuplaćeni doprinosi za mirovinsko osiguranje dostigli iznos od milijardu maraka. Rješenja za ovaj problem Vlada sada traži sa Svjetskom bankom. Brzih rješenja, nažalost, nema, kao ni strpljenja onih koji su se, časno radeći decenijama, u trećoj dobi nadali svemu samo ne prosjačkom štapu, prenosi Federalna televizija.
Tekst u potpunosti preuzet s bljesak.info