Zaposlenje u trgovačkim lancima kao i manjim prodavnicama u BiH je važan izvor primanja za veliki broj građana naše zemlje.
Ali pored malih plaća, radnici u ovom sektoru se susreću i sa nizom drugih problema. Kako je za Faktor pojasnila Mersiha Beširević, predsjednica Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH koji zastupa interese radnika Binga i Konzuma, od 2015. do danas se položaj radnika u ovom sektoru nije značajnije poboljšao. Počelo se pregovarati i o granskom kolektivnom ugovoru, ali taj proces do danas nije završen.
– Plaće u trgovini su svakako među najnižim u BiH, a u periodu od 2015. do danas došlo je do potpisivanja općeg kolektivnog ugovora pri čemu je ostavljena mogućnost poslodavcima da topli obrok smanje i na 4,5 KM. Već smo u nekim dijelovima BiH imali situacije da su poslodavci htjeli da smanje ionako mali topli obrok koji se u ovom sektoru kreće između 6 i 8 KM. Srećom, uspjeli smo to izbjeći, ali koliko dugo će to tako ostati, vidjet ćemo – navodi Beširević.
Ističe i da je jedan od problema radnika u ovom sektoru i taj da u zimskim danima mnogi od njih rade u hladnim prostorijama.
– Ipak, u lancima gdje djeluje naš sindikat (Bingo i Konzum, op.a.), srećom nema takvih slučajeva. Ali znam da je pogotovo u manjim trgovačkim lancima itekako prisutna situacija da radnici i radnice u periodu kada su veliki minusi rade bez grijanja – kazala je Beširević.
Nije rijetka ni situacija da trudnice i porodilje dobijaju otkaze u trgovinama i trgovačkim lancima. Iako je to zakonom zabranjeno, mnoge od njih se susreću sa ovim problemom.
Poznavanje prava koja zakon pruža radnicama je najvažnije, a pomoć u tome im može pružiti i “Udruženje trudnica i mama“ nastalo iz Facebook grupe “Klub trudnica i mladih mama iz Sarajeva“. Ovu grupu su osnovale Belma Šoljanin i Aida Džaferović.
– Članice naše grupe koje se bave advokaturom pružaju savjete drugim trudnicama i mamama o tome kako da zaštite svoja prava. Upute ih u zakonske odredbe o naprimjer trudničkom bolovanju, te da ih poslodavci ne mogu otpustiti čak i da su tehnološki višak i drugim sličnim odredbama. Neke žene ne znaju da ne mogu biti otpuštene dok su na trudničkom bolovanju. Definitivno treba reagirati i zaštititi žene trudnice i porodilje, jer je to najosjetljivija kategorija poslije djece. Na nivou udruženja ćemo također nastojati oformiti određenu vrstu savjetovališta da žene mogu doći, te nevezano za pojedine slučajeve, dobiti informacije o svojim zakonskim pravima – zaključuje Šoljanin.
Dodatna opasnost po radnike i radnice u trgovinama su i česte pljačke radnji u kojima naoružani napadači prijete i otimaju novac.
Zbog svih problema sa kojima se susreću radnici u trgovačkom sektoru, veća plaća i humaniji radni uslovi su svakako jedna od prvih stvari koje su zaposleni zaslužili, složili su se naši sagovornici. Da li će se to i desiti, ostaje da se vidi.
Sadržaj u potpunosti preuzet sa faktor.ba