HNK-Kanton 7

Kolektivnim ugovorom trebalo bi se riješiti i zbrinjavanje tehnološkog viška u školama

Sindikati prosvjetara najavljuju tužbe ako se dogovorom ne uspje riješiti pitanje višegodišnjeg neusklađivanja osnovice za obračun plaće s rastom prosječne plaće u FBiH.

Podsjetimo, kako su jučer potvrdili iz sindikata, startna osnovica za obračun plaća prosvjetarima po kolektivnom ugovoru iznosi 60 posto prosječne plaće u FBiH. Kažu da od 2008. godina ta osnovica ”ne miče” sa 477 KM iako bi, kako navode, sada trebala iznositi oko 510 KM.

Iz Ministarstva financija HNŽ pak ističu kako se plaće proračunskih korisnicima isplaćuju prema važećem kolektivnom ugovoru.

Inače, svi kolektivni ugovori prestali su vrijediti odlukom Federalne Vlade u studenom prošle godine. Sindikati su počeli pregovarati već s početkom nove godine, a predsjednik sindikata Srednjih škola Josip Milić, rekao je u razgovoru za Bljesak.info, da su sindikati odmah nakon isteka važenja Kolektivnoga ugovora uputili pismeni dopis županijskom Ministarstvu prosvjete, da krenu s pregovorima oko potpisivanja novoga Kolektivnoga ugovora.

”Odmah smo pozvani i pregovori su otpočeli. Osnova za pregovaranje je Kolektivni ugovor koji je usuglašen na razini Federacije BiH te naš stari Kolektivni. Iako su mnoge županije u Federaciji već potpisale novi Kolektivni ugovor ne možemo biti nezadovoljni s dinamikom pregovora. Naime, mi smo, da tako kažem, odradili prvi krug pregovora gdje nismo ulazili u one problematične članke, nego smo radili ono oko čega se možemo dogovoriti. Ostalo nam je nekih desetak ‘spornih’ članaka koje trebamo odraditi na idućim sastancima s ministrom i premijerom i kad ih usuglasimo onda idu na usvajanje naše sindikalne baze, i na usvajanje na Vladu. Čekamo da službe u ministarstvu odrade tehničke stvari koje trebaju i da nas pozovu na ove završne pregovore”, rekao je Milić dodajući da smatra kako je realno očekivati da će se novi Kolektivni primjenjivati od iduće školske godine.

Dogovorili su se i da ga potpišu Kolektivni na godinu dana, tako da i ako bude nekih stvari koje su propustili i koje bi trebalo popraviti, to se može uraditi na idućem Kolektivnom.

”Moram reći da je pregovaračko ozračje radno i tolerantno uz maksimalno uvažavanje pa se ne nadam nekim većim problemima do konca pregovora”, kaže Milić dodajući da mu se novi Kolektivni ugovor, čini dosta jasnijim i preciznijim u odnosu na stari.

”Sama činjenica da ima preko 100 članaka dok je onaj prethodni imao 40-ak govori da je dosta toga više obuhvaćeno i precizirano što i ne čudi jer smo i mi svi zreliji i znamo s kojim se problemima u praksi susrećemo i kako ih ubuduće rješavati da ne bi ostalo nedorečenosti. Također, Kolektivni je kvalitetniji i zbog toga jer bi u njega trebali uvrstiti i pravila o zbrinjavanju tehnološkoga viška, a moguće i jedinstveni pravilnik s kriterijima o upošljavanju novih zaposlenika tako ne bi dolazilo do nemilih situaciju po školama kao do sada”, zaključuje Milić.

Što se tiče usklađivanja osnovica na plaću, Milić kaže kako je njegova kolegica rekla sve, a da će sindikati najprije pokušati dogovorom riješiti ovu problematiku kako bi se izbjegle tužbe. Ako dogovor ne uspije, spremni su tužiti.

Izvor: bljesak.info

Comments are closed.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.