Zbog lošeg poslovanja Tekstilnog preduzeća „Nikola Tesla“ u Bileći, nepovratno je ugašena nada Hercegovaca da će tekstilna industrija ponovo biti jedna od okosnica lokalne privrede, a izuzetno lošem položaju hercegovačkih švalja trenutno značajno doprinosi i firma „Trendteks“ koja svojim radnicama u Trebinju ne isplaćuje zakonom zagarantovane plate.
Ogorčena zbog toga što za uloženi trud i puno radno vrijeme koje tokom mjeseca provede za mašinom, kako tvrdi, dobije platu od 160 maraka, jedna od radnica „Trendteksa“ kaže da položaj švalja u ovoj firmi nije mnogo bolji nego što je to slučaj u „Nikoli Tesli“. Smatra da je u navedenim firmama „sve isto, samo su glumci različiti“.
– Radimo cijeli mjesec puno radno vrijeme, pa čak i treće smjene i prekovremeno, a onda dobijemo bijednih 160 maraka. Pa šta mogu s takvom platom? Ništa – ogorčeno ističe jedna od radnica, koja nije željela da joj otkrivamo identitet.
Iako svi radnici u trebinjskom „Trendteksu“ imaju potpisan ugovor o radu i, samim tim, zagarantovanu minimalnu mjesečnu platu od 370 maraka, rukovodilac ovog pogona Denijal Kozličić za „Moju Hercegovinu“ bez ustručavanja priznaje da ih plaćaju i manje od toga.
– Imamo radnike koji zarade 650 maraka i radnike koji zarade 250 maraka. Mi smo ovdje uveli ono što je u sistemu Trendteksa u svim proizvodnim pogonima, a to je nagrađivanje prema individualnom izvršenju. Sve operacije su normirane, svako ima svoj propisani učinak i obračunavanje ličnih dohodaka je na bazi izvršenja koje čak nije 100 posto, već na bazi izvršenja koje je 90 posto. Ne može biti obaveza samo poslodavca da isplaćuje lični dohodak, nego radnik u roku od osam sati treba da odradi neki učinak koji je normiran i koji je u cijelom sistemu jedan – kazao je Kozličić za naš magazin.
Na naše pitanje zbog čega onda sa radnicima nije potpisao ugovor o djelu, a ne ugovor o radu, budući da na ovaj način grubo krši Zakon o radu RS i obespravljuje svoje radnike, Kozličić mirno kaže da u njegovoj firmi „niko ne može da dobije platu, već ona mora da se zaradi“.
– Pazite, svaka plata, pa i minimalna se ne dobija, ona se u Trendteksu zarađuje. Ugovor o radu predstavlja dvosmjernu obavezu: poslodavca da isplaćuje lične dohotke na vrijeme, a radnika da ispuni svoje radne obaveze. Onaj koji ispuni svoje radne obaveze, on dobija ne minimalac, nego i više od toga. Naš motiv nije da naš radnik zaradi malo, naprotiv, nego da zaradi više, jer to znači da je uradio više i da je firma izvezla veću količinu robe – rekao je Kozličić.
„Trendteksovi“ kontradiktorni ugovori o radu
Navode da radnice u trebinjskom pogonu „Trendteksa“ rade i u trećim smjenama, po 10 i 12 sati, Kozličić je ležerno demantovao, tvrdeći da „u zimskom periodu svi radnici rade u jednoj smjeni“. No, u “Trendteksovim” kontradiktornim ugovorima o radu prekovremeni rad se na neki način podrazumijeva.
– U ovim ugovorima postoji nesklad između člana 4. i člana 10, u vezi sa radnim vremenom radnika. Naime, u članu 4. navodi se da radnik radi 5 dana sedmično i to 40 sati sedmično, dok se u članu 10. navodi da radnik koristi sedmični odmor nedjeljom što znači da isti radi i subotom, tako da mu radna sedmica traje duže od 40 sati – analizirao je za naš magazin pravni savjetnik Transparensi internešnala BiH, Centra za pružanje pravne pomoći u borbi protiv korupcije.
Prema njegovom mišljenju, „Trendteksov“ ugovor bi trebao da sadrži i konkretne podatke o plati (bruto i neto platu) i drugim primanjima, a ne, kao što se navodi u članu 5, upućujuću odredbu na Odluku o najnižoj plati.
– U članu 19. Zakona o radu navodi se da ugovor o radu sadrži naročito podatke o plati, novčanim naknadama i drugim primanjima radnika po osnovu rada – objašnjavaju iz Transparensija.
Tekst i fotografija u potpunosti preuzeti s mojahercegovina.com