Uz financijsku potporu Međunarodnog Olof Palme Centra, Centar za građansku suradnju iz Livna, organizirao je već tradicionalno godišnji sastanak Koalicije za bolju zaštitu radničih prava, u sklopu projeka Radimo zajedno za radnička prava. Kako se i 10. 12. obilježava Međunarodni dan ljudskih prava, naglasak je stavljen na radnička prava, koja su, nažalost svake godine sve više povrijeđuju na prostoru Bosne i Hercegovine.
CGS Livno je istaknuo da je već četvrtu godinu za redom održana besplatna pravna pomoć, u sklopu koje se pomaže obespravljenim radnicima i sindikatima. U 4 godine je pruženo preko 3 000 pravnih savijeta, koje su pružali pravnici na području 4 kantona/županije, a ova godina broji preko 200 pravnih savijeta.
Tema sastanka je bila „Novi Zakon o radu i aktivnosti koje slijede nakon donošenja“, koju je obrazložila Lejla Ćatić, Samostalni sindikat šumarstva, prerade drveta i papira BiH uz diskusiju prisutnih predstavnika sindikata iz 4 kantona/županije.
Kao što je na početku samog sastanka istaknuto, Zakon o radu nije u tolikoj mjeri loš, jer detaljnije razlaže neke od odredbi. Uz pozitivne promjene, također je istaknuto da nažalost ima i odredbi koje stavljaju radnika u nepovoljniji položaj.
Lejla Ćatić je istaknula da novi Zakon o radu donosi 54 nove ili novelirane odredbe u odnosu na stari Zakon o radu. Objašnjeno je i što je to puno i nepuno radno vrijeme, radno vrijeme u pripravnosti, skraćivanje radnog vremena, prekovremeni rad, preraspodjela radnog vremena, noćni rad. „Obavezno je vođenje evidencije i to svakodnevna i matična, je vrlo povoljna za radnike, jer poslodavac neće više moći krivo prikazivati odrađene radne sate.“ , istaknula je Ćatić.
Također je istaknuto da sindikati trebaju nadolazeći period posvetiti Kolektivnom ugovoru, Pravilniku o radu i Ugovoru o radu, da se već stečena prava ne bi umanjila.