SBK: Nema razloga za štrajk?

Vlada Srednjobosanske županije (SBŽ) zaključila je na današnjoj izvanrednoj sjednici da nema razloga za generalni štrajk zdravstvenih radnika, koji je najavljen za 6. ožujka, izjavio je novinarima ministar zdravstva Nikola Grubešić, dodajući da će Sindikat biti obaviješten o današnjim odlukama Vlade, odnosno ponudi koja se odnosi na satnicu za uposlene u zdravstvu.

Ne želeći novinarima otkriti detalje Vladine ponude, kao ni to hoće li ona biti dovoljna da zdravstveni radnici odustanu od najavljenog štrajka, ministar Grubešić je rekao da o njoj prvo trebaju biti informirani predstavnici županijskog odbora Nezavisnog strukovnog sindikata radnika u zdravstvu i ravnatelji javnih zdravstvenih ustanova.

”Ja bih zadržao tu informaciju, jer ponudu trebaju prvi saznati predstavnici Sindikata, a u tijeku dana o njoj ćemo obavijetiti i javnost. I dalje smatram da nema razloga za organiziranje štrajka jer su pregovori između pregovaračkog tima Vlade i Sindikata u tijeku”, kazao je Grubešić.

Na pitanje novinara kada će biti održan novi sastanak s predstavnicima Sinidkata, rekao je da se to očekuje sutra ili u ponedjeljak, ovisno koliko će im trebati da razmotre današnju ponudu Vlade SBŽ-a.

Izvanredna sjednica Vlade SBŽ-a održana je nakon što su prošlog tjedna bezupješno završili pregovori predstavnike Vlade i županijskog odbora Nezavisnog strukovnog sindikata radnika u zdravstvu, koji je najavio generalni štrajk za ponedjeljak, 6. ožujka, ukoliko ne bude ispunjen zahtjev o satnici koja bi minimalno iznosila 2,31 marku.

U Sindikatu tvrde da satnica od 2,20 maraka, koja im je ponuđena, nije prihvatljiva jer je protivna Zakonu o radu Federacije BiH i Općem kolektivnom ugovoru, kojima je, kako tvrde, određeno da minimalna satnica u Federaciji BiH iznosi 2,31 marku.

Iako su sjednice Vlade SBŽ-a inače otvorene za predstavnike medija, današnja je bila zatvorena za javnost, a novinari su na početku zamoljeni da zaključke sa zasjedanja sačekaju izvan sale za sjednice.

Izvor: bljesak.info