Obilježen Dan metalaca BiH: Radnička klasa je najveći gubitnik globalizacije

Povodom 15. novembra, Dana metalaca u našoj državi, danas je u Domu sindikata u Sarajevu održana svečana sjednica UO Sindikata metalaca Federacije BiH. Dio je ovo obilježavanja Dana metalaca, članova nekada najrazvijenije grane industrije u BiH.

Svečanoj sjednici prisustvovale su brojne zvanice, među kojima su bili i federalni ministar za energiju, rudarstvo i industriju Nermin Đindić, savjetnici premijera Federacije BiH, direktori kompanija, članovi sindikata iz ove grane industrije u Turskoj, te brojni drugi gosti i članovi Sindikata metalaca BiH.

“Zahvaljujem se svima što ste se odazvali pozivu i što ćete s nama, na ovom skromnom prijemu, obilježiti ovaj dan”, kazao je na početku sjednice predsjednik Sindikata metalaca BiH Bajro Melez.

Vrlo je važno poznavati historijat ovog sindikata, istaknuo je Melez u svom obraćanju, te je naveo neke podatke, kao što je to da se prve naznake sindikata metalaca u našoj državi javljaju ’80-ih godina 19. stoljeća, ali i to da su radnici metalne industrije imali veoma važnu ulogu u obnovi Jugoslavije i BiH nakon Drugog svjetskog rata.

“Tokom perioda bivše Jugoslavije u ovoj grani industrije bilo je zaposleno 225.000 radnika, a njih 98 posto bili su članovi sindikata. Takvo stanje trajalo je sve do izbijanja rata 1992. godine, kada se ruše fabrike metalaca”, istaknuo je Melez.

Današnji Sindikat metalaca BiH ima 13.850 članova, što čini oko 60 posto radnika u ovoj grani industrije danas, a važno je i podsjećanje da je ovaj sindikat nastao u jeku ratnih dešavanja, 15. novembra 1994. godine, zbog čega se baš ovaj dan obilježava kao Dan metalaca u našoj državi.

Ovogodišnjem obilježavanju Dana metalaca prisustvovali su i članovi istovjetnog sindikata iz Turske, koji su podržali svoje kolege iz Bosne i Hercegovine.

“Složili smo se da zadatak prisutnih sindikata, ujedno i svih sindikalnih pokreta širom svijeta, treba da bude stvaranje uslova za snažnu solidarnost zemalja sa ovih područja. Iz koje god zemlje dolazili, naša sudbina je zajednička“, istaknuo je Yucel Yucel, potpredsjednik Turk metala, sindikata metalaca Turske, koji je dodao i to da su tokom nedavnog susreta sindikata BiH i Turske napravili zajedničku deklaraciju u kojoj stoji da je “radnička klasa najveći gubitnik globalizacije“.

(izvor: radiosarajevo.ba)