ŽZH-Kanton 8

POLICIJA U ZHŽ-U PRIPREMA ŠTRAJK

S novom godinom radnici MUP-a Zapadnohercegovačke županije najvjerojatnije će u prosvjede za svoja prava, objavila je Federalna televizija navodeći kako je, iako je sindikat konačno otvorio dijalog sa županijskom vladom, prva runda završena neuspješno.

Kako sada stvari stoje, plaće radnika MUP-a neće se izjednačiti s plaćama ostalih uposlenika javnih službi.

To znači da se koeficijent na plaću uposlenika MUP-a neće mijenjati. Barem zasada. Samo u ovoj županiji nije isto biti viši referent za protokol i poštu u ovom ministarstvu i, primjerice, obrazovanja. Iako su radno mjesto i stručna sprema isti.

“Oni kažu da je teško povući paralelu s nekim ministarstvima prosvjete, financija, i s poslom u policiji. Međutim, imamo stručnu spremu, srednju, višu i visoku i oni moraju imati istu startnu poziciju istu, a za prirodu posla – dodaci su nešto drugo”, kaže predsjednik Sindikata djelatnika MUP-a ZHŽ-a Vjekoslav Markota.

Izjednačavanje plaća samo je jedan od zahtjeva Sindikata. Traže isplatu jubilarnih nagrada i isplatu razlike umanjenih plaća od pet posto za 13 mjeseci što je Vlada, kažu, nezakonito provela. No, iz formalnih i financijskih razloga, premijer premijer ZHŽ-a Zdenko Ćosić ističe – retroaktivna davanja neće biti moguća.

Tekst u potpunosti preuzet s posusje-online.com