Sindikati industrijskih i željezničkih radnika traže od Vlade FBiH povoljnije uvjete umirovljenja

Iz sindikata industrijskih i željezničkih radnika su napomenuli da zahtjeve podnose u vrijeme dok je Zakon o PIO-u u parlamentarnoj proceduri, a kako bi radnicima koje oni predstvljaju bilo omogućeno da ostvare povoljnije uslove za penzionisanje.

Predsjednica Samostalnog sindikata radnika hemije i nemetala u Federaciji BiH je u zahtjevu napomenula da i radnici industrijskog sektora imaju beneficirani radni staž.

Predsjednik Sindikata mašinovođa u Federaciji BiH upozorio je premijera Federacije BiH Fadila Novalića da treba da zna, da i željezničari obavljaju veoma teške, opasne i odgovorne poslove, da imaju beneficirani radni staž i da ne vide razlog zašto se i oni ne bi našli u grupi osiguranika.

Podsjećamo, zahtjevi sindikata industrijskih radnika i mašinovođa uslijedili su nakon što su iste zahtjeve uputili policijski sindikati.

Policijski sindikati okupljeni kroz Uniju samostalnih sindikata policije Federacije Bosne i Hercegovine, Savez sindikata policije i uposlenika u MUP-ovima FBiH, Sindikat FMUP-a i Savez policijskih sindikata u organima Bosne i Hercegovine kontinuirano preduziaju aktivnosti s ciljem iznalaženja adekvatnog rješenja u pogledu ostvarivanja prava na penziju.

(izvor: klix.ba)